A rakodás fürge bajnokai

A rakodás fürge bajnokai

A rakodás fürge bajnokai

Mindenki látott már. Mindenki ismeri. Legalábbis azt gondolja, hogy ismeri. A targoncák, ezek a közel százéves múltra visszatekintő emelőgépek azonban képesek meglepetést okozni.

Például azzal, hogy sokkal több fajtájuk van, mint azt elsőre gondolnánk. Amikor ugyanis azt mondjuk, targonca, az emberek szinte kivétel nélkül olyan villás targoncára gondolnak, amelyet motor hajt és kezelője a vezetőülésből irányít. E mellett azonban van még néhány további targoncafajta is.

Raklapemelők

A raklapemelők – ahogy az nevükből is kikövetkeztethető – elsősorban raklapokon tárolt áruk emelésére használatosak.

Kézi vagy elektromos működtetésű változataik üzletek, raktárak jellemző eszközei, de mindenhol találkozhatunk velük, ahol nagyobb mennyiségű árut vagy nehezebb terheket kell mozgatni rövid távolságokon.

Kis helyigényük mellé limitált emelési képesség párosul, cserébe fordulékonyak, könnyen irányíthatóak és mind beszerzési, mind fenntartási költségeik alacsonyak.

Gyűjtőtargoncák

A gyalogkíséretű vagy fellépős gyűjtőtargoncák mindent tudnak, amit a raklapemelők, azzal kiegészítve, hogy ezek az eszközök már képesek a rakomány magasba emelésére is.

A jellemzően elektromos meghajtású gyűjtőtargoncák alkalmazásával a komissiózás károsanyag-kibocsátás nélkül tehető gyorsabbá és hatékonyabbá, köszönhetően a több méteres emelési magasságnak és a testre szabható kiegészítő funkcióknak.

Teleszkópos rakodók

A teleszkópos rakodó a daruk és a targoncák kombinációja gémmel és csuklós villákkal, amelyek a raklapok földről való elmozdítására szolgálnak.

Kiválóan alkalmasak nagyobb tömegű áruk magasba emelésére, illetve szűk helyekre és különleges szögekbe való benyúlásra.

Vezetőüléses targoncák

A targoncák legismertebb típusa, amely három vagy négy kerékre szerelt, a stabilitás érdekében (általában öntöttvas) ellensúllyal ellátott, motorral hajtott és kiválóan alkalmas raklapok be- és kirakodására, valamint áruk szállítására rövidebb távokon.

A meghajtó motor lehet gázolaj-, benzin-, autógázüzemű, az utóbbi időben azonban (főleg beltéri használatú targoncák esetében) egyre inkább terjednek a zéró károsanyag-kibocsátású elektromos meghajtású modellek is.

A targoncák teherbírásuktól és (kerék)méretüktől függően kül- és beltéren egyaránt alkalmazhatók, mivel a számos modell és konfiguráció között mindenki megtalálhatja az igényeinek leginkább megfelelő eszközt.

Ezek a fürge, fordulékony és gyors emelők igazi mindenesek, amelyek gyorsabbá és hatékonyabbá teszik az emelést és a rakodást.