A mechanikus emelők különféle fajtái mellett a hidraulikus emelő is igen gyakran használt eszköz a kézi erő megsokszorozására, amivel a nehezebb emelési feladatok egyszerűbbé, a munka hatékonyabbá tehető. Nem csoda hát, hogy különböző kivitelei széles körben használatosak az iparban és a mezőgazdaságban egyaránt.
Működésének alapjai
A hidraulikus emelő leginkább elterjedt alakja egy dugattyúval ellátott kis keresztmetszetű henger, amely csővezetéken keresztül kapcsolódik egy másik, nagyobb keresztmetszetű, szintén dugattyút tartalmazó hengerhez.
A zárt rendszer vízzel vagy olajjal, esetleg különleges hidraulikafolyadékkal van feltöltve.
Működés közben a vékony hengerben kis erővel elmozdított dugattyú átpréseli a folyadékot a nagy hengerbe, amelynek dugattyúját sokkal nagyobb teherrel szemben is képes elmozdítani.
Mindez a hidrosztatika alaptörvényén alapul, ami kimondja, hogy nyugalomban lévő folyadék minden azonos magasságban lévő pontjában a nyomás azonos és minden irányban egyenlő akkor is, ha a saját súlyán kívül többletnyomás is hat rá.
A törvény a 17. századi nagy francia tudós, Blaise Pascal után Pascal-törvénye néven is ismert.
Mivel a folyadék összenyomhatatlan, a kisebb hengerből kiáramló folyadék térfogata megegyezik a nagyobb hengerbe beáramló folyadék térfogatával.
A kisebbik dugattyú elmozdulásával kipréselt folyadéktérfogat kerül át a nagyobb dugattyúhoz, ami ott tehát kisebb elmozdulást eredményez.
Munkát ugyan nem spórolunk meg, a kinyerhető energia ugyanis mindig egyenlő a befektetett munkával (újabb fizikai törvényszerűség: az energiamegmaradás elve), a teheremelés mégis könnyebb. Különösen akkor, ha a hidraulikus emelőt nem kézzel, hanem egy szivattyúval működtetjük.
Számos előny, széles körű elterjedtség
Az egyszerűbb kézi hidraulikus emelőket ugyanis a komplexebb változatok követték, amelyekben a folyadékot szivattyú mozgatja, annak áramlását pedig szelepek szabályozzák.
Ez a megoldás könnyű kezelhetőséget, nagyobb pontosságot és biztonságos munkavégzést tesz lehetővé a hidraulikus emelőkkel.
Teljesen megalapozott tehát ezen emelőtípus széles körű elterjedtsége. A háztartási felhasználás mellett a különféle méretű és teherbírású hidraulikus emelők megtalálhatóak
- a mezőgazdaságban,
- a raktárakban,
- az építőiparban,
- a gépgyártásban,
- a kohászatban
egyaránt.
Mivel ezen az elven több szerszám is működik (kézi targonca, raklapemelő, a tűzoltók hidraulikus ollói, platós teherautók hátfala), aki nyitott szemel jár, igen hamar talál maga körül egy hidraulikus emelőt.