Amikor a környezet számára legnagyobb károkat okozó folyamatokról esik szó, sokan elfelejtik, hogy a hagyományos építőanyagok gyártása és felhasználása mekkora környezeti terhelést is jelent. Az egyre aggasztóbb hatások következtében az ökológiai felelősségtudat mind az egyének, mind a vállalkozások, sőt, iparágak szintjén is felerősödött az elmúlt időszakban, ezért egyre hangsúlyosabb a korábbi, elavult és szennyező módszerek kiváltására és a fenntarthatóságra való törekvés az építőiparban is.
Korábban már foglalkoztunk azzal, hogy mit tehetünk környezetünk védelme érdekében az anyagmozgatás és az építés területén, ebben a cikkben pedig azoknak szeretnénk néhány ötletet adni, akik egészségesebb és fenntarthatóbb építőanyagokat keresnek épületeik tervezése és kivitelezése során.
Mitől lesz fenntartható egy építőanyag?
Legelőször is tisztáznunk kell a fenntartható építőanyag fogalmát. Ebbe a kategóriába sorolhatóak az olyan anyagok, amelyek a gyártás folyamatában kevesebb energiát, vizet és nyersanyagot használnak fel, mindemellett pedig hosszú élettartamuk miatt kevesebb hulladékot termelnek.
A fenntartható építőanyagok jellemzően olyan természetes anyagok, mint a fa, a kő vagy a szalma, azonban ide sorolhatóak az új generációs mesterséges építőanyagok (modern betonok és üvegek, falazóelemek vagy akár szolárpanelek), amelyek erősebbek, könnyebbek és gazdaságosabbak hagyományos társaiknál.
A két kategóriába tartozó anyagok vegyes használatával a jelenlegi építőipari gyakorlatok is fenntarthatóbbá tehetők, illetve jelentősen kedvezőbb energiahatékonyságú épületek hozhatók létre, hozzájárulva ezzel az üvegházhatású gázok és a súlyosan szennyezett vizek kibocsátásának csökkentéséhez.
Öt különösen fenntartható építőanyag
A pontos meghatározást követően lássuk, melyek azok az anyagok, amelyek leginkább képesek a fenti követelmények teljesítésére!
Újrahasznosított műanyagok
A világ lakossága évente több tízmillió tonna egyszer használatos műanyagot termel és használ fel.
Ennek az irgalmatlanul nagy mennyiségnek jelentős része hulladéklerakókba vagy ami még rosszabb, a természetes vizekbe kerül.
Az építőipari technológiák fejlesztéseinek köszönhetően azonban ennek nem feltétlenül kell így lennie: a műanyag újrahasznosítható olyan építőanyagok előállítására, mint a műanyag téglák vagy burkolóanyagok.
Bambusz
Sokoldalúságának és gyors növekedésének köszönhetően a bambusz az egyik leginkább fenntartható építőanyag. Bár a bambusz egy fűfajta, erőssége hasonló a fához, ugyanakkor rugalmas.
Építési projektekben felhasználható és alkalmazható állványzatok és tetőszerkezetek építéséhez vagy akár tetőfedéshez is.
Előnye, hogy gyorsan növekedő, megújuló alapanyag, amelynek termesztése, illetve betakarítása is környezetbarát és költséghatékony.
A bambusz ráadásul több CO2-t nyel el, mint a fák, így hozzájárul a légszennyezés csökkentéséhez.
Kő
Lakberendezési tárgyakként, bútorok részeként vagy építőanyagként egyaránt találkozhatunk a természetben számtalan helyen előforduló kővel.
Tartós, minimális karbantartást igénylő anyag, amely kiválóan újrahasznosítható és kiemelkedően hosszú élettartama miatt szinte semennyi hulladékot nem termel.
Parafa
A parafa nevű növényből származó parafa nem csak pezsgős és boros palackok lezárására vagy a horgászathoz jó, hanem kiváló természetes és penészálló szigetelőanyag.
Mivel kitermeléséhez nem kell elpusztítani a fát, a parafa kiváló megújuló és újrahasznosítható alternatívája a hagyományos, gyártást igénylő szigetelőanyagoknak.
Laminált fa
A laminált vagy rétegelt fa olyan előre gyártott burkolóanyag, amely nagyobb szilárdsággal és vízállósággal rendelkezik, mint a hagyományos fa.
Az előre formázott elemekkel a burkolás gyorsabb, mint a hagyományos parkettával vagy fali burkolóanyagokkal.
A fenti vagy hozzájuk hasonlóan fenntartható építőanyagok minél szélesebb körű felhasználása jelentősen csökkentheti az építőipar környezetterhelését.