A híddaru-rendszerek és az energiahatékonyság

A híddaru-rendszerek és az energiahatékonyság

A híddaru-rendszerek és az energiahatékonyság

Előző bejegyzésünkben már elkezdtük boncolgatni, hogy a híddaru-rendszerek milyen módon járulhatnak hozzá az fenntarthatóbb ipari működéshez. Lássuk részletesebben, hogy milyen fejlesztéseket alkalmaznak a gyártók az energiahatékonyság elérése érdekében!

A cégek egyre nagyobb erőfeszítéseket tesznek, hogy energiatakarékosabban és fenntarthatóbb módon működjenek.

Ez viszont az őket kiszolgáló emeléstechnikai ipartól is megköveteli, hogy folyamatosan fejlesszék a termékeiket, a legmodernebb technológiák és anyagok felhasználásával olyan eszközöket biztosítsanak, amelyek kielégítik a megrendelők igényeit.

Korábbi bejegyzésünkben már felhoztunk néhány érvet, hogy a híd- és portáldaru-rendszerek miért jelenthetnek jobb alternatívát a fosszilis üzemanyagokkal vagy akkumulátorral működő emelőknél és daruknál.

Nem elég azonban, hogy használatukkal alacsonyabb károsanyag-kibocsátás és jobb helykihasználás érhető el: energiahatékonysági szempontból is jól kell teljesíteniük.

Hatékony híddaru

A folyamat már a tervezőasztalon elkezdődik, ahol a moduláris kialakításra kell törekedni. Ennek köszönhetően az emelők később könnyebben, elemenként korszerűsíthetőek vagy javíthatóak.

A híddaruk építésekor már egyre nagyobb elvárás az újrahasznosított (ami fémek esetében később tovább hasznosítható) és környezetbarát anyagok lehető legnagyobb arányú felhasználása.

Mivel a híddaruk nagy energiafogyasztónak minősülnek, a gyártók folyamatosan építik be a legújabb technológiákat, amivel csökkenthetik azok energia-igényét:

  • Változó frekvenciájú meghajtók használatával a motorok mindig az optimális fordulatszámon működtethetőek, ezzel jelentős mennyiségű energiát megtakarítva. Emellett egyenletes gyorsítást és lassítást tesznek lehetővé, ami biztonsági szempontból előnyös, egyben csökkenti az alkatrészek mechanikai igénybevételét, növelve ezzel az élettartamukat.
  • Az IE3 és IE4 besorolású energiahatékony motorok használata lehetővé teszi, hogy alacsony energiafogyasztás mellett rendelkezésre álljon a szükséges teljesítmény.
  • Regeneratív fékrendszerek, amelyek a lassításkor keletkezett energiát nem a megszokott módon, hő formájában vezetik el, hanem visszaalakítják elektromos energiává.
  • A híddaruk legújabb generációja már nem hagyományos izzókkal vagy fénycsövekkel van felszerelve, hanem LED-es világítási rendszerrel. Amellett, hogy kiváló fényerőt biztosítanak és csökkentik a balesetek kockázatát, a LED izzók hosszabb élettartamúak és energiatakarékosabbak is.

Várható trendek az emeléstechnikában

A következő állomás, a anyaghasználat és a hardveres fejlesztések után, várhatóan szoftveres oldalról érkezik majd az IoT (dolgok internete) személyében.

Az IoT technológia használatával gyűjtött és elemzett nagy mennyiségű adat további lehetőségeket nyújthat, hogy az ipari területen működő emelőeszközök a leghatékonyabban működjenek.

 

Szinte biztos, hogy a folyamat nem fog megállni. Továbbra is cél lesz a vállalatok számára, hogy költséghatékonyabb, a lehető legalacsonyabb energiaigényű, fenntartható ipari környezet létrehozását biztosító eszközöket használjanak.

Az emeléstechnikai ipar elkezdte megtenni a szükséges lépéseket, hogy biztosítsa ezeket.