A teheremelés folyamata mindig veszélyes üzem, ezért mindent el kell követni a biztonságos működés érdekében. Mivel a témával nem lehet eleget foglalkozni, ebben a bejegyzésünkben azt tekintjük át, milyen technológiákat használnak a gyártók a munkahelyi balesetek megelőzése érdekében. Biztonsági megoldások a darukon és egyéb emelőeszközökön a legalapvetőbbektől a legújabb fejlesztésekig.
Az üzemi területen használt emeléstechnikai eszközök felszerelése a megfelelő biztonsági eszközökkel és azok előírás szerint történő működtetése elsődleges fontosságú a munkahelyi balesetek, valamint a daruk és az általuk mozgatott rakomány sérülésének megelőzése érdekében. A biztonságos működésnek két alapvető feltétele van.
Egyrészről a kezelőket és a daru környezetében dolgozókat megfelelő képzésben és rendszeres újraképzésben kell részesíteni. Másik oldalról gondoskodni kell róla, hogy az emeléstechnikai eszközök fel legyenek szerelve a szükséges biztonságtechnikai rendszerekkel.
Dolgozók
A biztonsági eszközök első csoportja a darukezelők és a munkaterületen dolgozók védelmét hivatott segíteni.
Ezek közé tartoznak a darukon található kürtök és jelzőfények, amelyek figyelmeztetik a munkaterületen tartózkodókat a rakomány mozgatásáról, vagy a rádióvezérlés, amely lehetővé teszi, hogy a darukezelő megfelelő távolságot tarthasson a munkagéptől és segítségével elkerülhető, hogy beszoruljon a mozgatott tárgy egy valamilyen másik akadály közé.
Daru és rakomány
Az emelők és a mozgatott tárgyak épségét külön rendszerek védik:
- Ütközést elkerülő rendszerek: a darukon található szenzorok figyelik a daru pozícióját és segítenek elkerülni, hogy az ütközzön a végállásokkal, más darukkal vagy a munkaterületen található egyéb akadályokkal.
- Kilengést gátló rendszerek: megakadályozzák a hirtelen indulás vagy megállás következtében történő kilengést.
- Terhelésérzékelők: segítségükkel a darukezelők pontos információt kaphatnak a rakomány súlyáról, ezzel pedig elkerülhetik a túlterhelést.
- Fékszenzorok: folyamatosan monitorozzák a fékek állapotát és csúszás esetén figyelmeztetést küldenek, hogy a szükséges karbantartási munkák időben elvégezhetőek legyenek.
Új ötletek
Bár számos rendszer áll már jelenleg is rendelkezésre a biztonságtechnikai megoldások fejlesztése még nem állt meg. A gyártók folyamatosan új fejlesztéseken dolgoznak. Ilyen például a felfüggesztési középpontot figyelő rendszer, amely ellenőrzi a rakomány pozícióját, majd jelzi, ha az nem megfelelően van felcsatolva és indulás után a kilengésével balesetet okozhat vagy károsíthatja a daru alkatrészeit.
(forrás)
Egyes biztonsági rendszerek már az IoT technológiát használják. A megfelelő szenzorok felszerelése után a darukezelő egy applikáció grafikus felületén keresztül szabályozhatja, hogy a híddaru a munkaterület melyik részén és milyen magasságban mozoghat. Ezzel megelőzhetők a darukezelő hibájából történő ütközések, mivel, ha a darut egy tiltott zóna felé irányítják, akkor egyszerűen megáll mielőtt elérné azt.
Elég biztonságos?
Mindig érdemes felülvizsgálni, hogy a munkaterületünkön használt emelőszerkezetek korszerű és megfelelő biztonságtechnikai rendszerekkel vannak-e felszerelve. Ha szükséges, érdemes a fejlesztés mellett dönteni, mivel a területen dolgozók munkakörülményei is javulnak és a baleseti károk okozta kiadások is csökkenek.
A kiemelt kép forrása: Pixabay!