Milyen lehetőségek rejlenek az Internet of Things (IoT) technológia használatában az emeléstechnikában? Hogyan növelhető a produktivitás a híddarus rendszereknél vagy toronydaruknál?
IoT
A mozaikszó az Internet of Things angol kifejezés rövidítése, magyar fordítása a dolgok internete.
A leggyakrabban talán az úgynevezett okos otthonok esetében találkozhatunk vele, amikor a különböző háztartási eszközök (mosógép, tévé, termosztát vagy a kapucsengő) és a világítás elemei egy hálózatra csatlakoztatva monitorozhatóak és vezérelhetőek. De ez csak az egyik – a gyakori médiamegjelenés miatt valószínűleg a legismertebb – felhasználási területe a technológiának.
Sikeresen alkalmazható ipari környezetben vagy egyes nagyszabású tervek szerint akár a közlekedésben is.
Alapvetően olyan eszközök együttesét jelenti, amelyek egy internetes hálózatba csatlakozva kommunikálnak, információt gyűjtenek és osztanak meg egymással és a felhasználókkal.
+1: Ha téma körül nézelődünk találkozhatunk még egy mozaikszóval, ami az IIoT. Ez az Industrial Internet of Things, amit kimondottan a technológia ipari célú felhasználásakor szoktak emlegetni.
Daruk és emelők
Az IoT technológia ipari környezetben történő alkalmazása lehetővé teheti a gyártási folyamatok idejének és költségeinek csökkentését, valamint a produktivitás növelését. Ez utóbbi az emelőrendszerekbe szerelt érzékelőkből érkező adatok távfelügyeletével és elemzésével érhető el.
Ez egy IoT rendszer segítségével akár valós időben is történhet, egy erre kifejlesztett online felhasználói felületen. A technológia előnyeit nem csak a rendszerbe bekötött daruk és emelők felhasználói élvezhetik, a gyártóknak és a karbantartásukat végző cégeknek egyaránt segíthet a hatékonyság növelésében.
Ha a felhasználók oldaláról közelítünk, az IoT technológia legnagyobb előnye a mérnökök és a menedzsment felé valós időben eljuttatott információkban rejlik.
Az eszközök felügyeletét végzők olyan adatokhoz jutnak hozzá, mint például az emelési-eresztési idő és sebesség, a rezgés mértéke, a hőmérséklet, az áramerősség, a különböző terhelési adatok, valamint az összesített üzemidő.
Ezek az információk manuálisan eddig is kinyerhetőek voltak, de a folyamatos online kapcsolatnak köszönhetően ezután azonnal megtekinthetővé és elemezhetővé válnak, összehasonlíthatóak a korábbi hónapok, napok vagy műszakok adataival.
A felhasználók az online felület segítségével figyelmeztetéseket és értesítéseket kaphatnak a munkafolyamatok adatainak változásairól, az eszközök közelgő karbantartási műveleteiről vagy a nem biztonságos működéséről.
A gyártók szempontjából a daruk és emelők hatékonyabb fejlesztésére és szoftveres karbantartására lehet pozitív hatással az IoT hálózatok használata.
Ha a gyártók is hozzáférnek az eszközöktől érkezett adatokhoz, akkor könnyen azonosíthatják a gyakori karbantartást igénylő alkatrészeket, a hibák kiváltó okait és gyorsabban tudnak megoldást találni a problémákra.
A szoftver- és firmware frissítések esetében pedig az online kapcsolat miatt sokkal gyorsabban tudják ezeket a javításokat eljuttatni a felhasználókhoz, mivel a technikusoknak nem kell személyesen meglátogatniuk az eszközöket.
Az IoT technológia használata folyamatosan terjed, mivel az általa nyújtott előnyöket nem lehet megkerülni és úgy tűnik, hogy a következő nagyobb ugrás lesz az iparág fejlődésében, ezért semmiképpen sem szabad figyelmen kívül hagyni.
A képet a Pixabayről töltöttük le!